Vakcinace psů

 

 

Stále platí, že ochrana je vždy lepší než léčba a proto by všichni psi by měli být očkováni. I v případě, že si pořídíte staršího psa a nevíte zda byl v minulosti vakcinován, je lepší jej znovu přeočkovat. S očkováním se u štěňat začíná v 6. týdnu  života první vakcinací proti potenciálně smrtelným infekčním nemocem.

 

Zde je několik základních informací o nemocech, proti kterým by vaše štěně mělo být chráněno:

 

PSINKA (D)

Je to infekční virové onemocnění postihující dýchací, trávicí a nervový aparát psa, nebezpečné nejen pro štěňata. Je to velmi závažné onemocnění téměř vždy se špatným koncem.Je součástí združené vakcíny proti několika nemocem (DHPPiL). U malých štěňat se jako primovakcinace aplikuje v kombinaci s Parvovirózou.

 

PARVOVIRÓZA (P)

Jedno z nejvážnějších nakažlivých onemocnění štěňat, způsobené parvovirem. Vyvolává silný průjem a zvracení za současného potlačení obranyschopnosti organismu. Může být smrtelné, i pokud se léčí. Rotvajleři, Dobrmani a Pitbulové jsou s největší pravděpodobností vnímavější k tomuto onemocnění než jiné rasy. U malých štěňat se jako primovakcinace aplikuje v kombinaci s Parvovirózou.

 

HEPATITIDA (H)

Neboli infekční zánět jater způsobený adenovirem. Krom jater postihuje i oči a může způsobovat poruchy reprodukce. Velice vážné onemocnění projevující se žloutenkou, není přenosné na lidi. Je součástí združené vakcíny.

 

LEPTOSPIROZA (L)

Bakteriální infekční onemocnění postihující játra a ledviny, přenosné z moči nakažených hlodavců. Může postihnout i lidi. Je součástí združené vakcíny. Existuje i jako samostatná vakcína, takže pokud proti ní není pejsek očkován, lze to kdykoli napravit.

 

PARAINFLUENZA (Pi)

Parainfluenza, postihuje horní cesty dýchací a velice rychle se přenáší mezi psy. Je součástí združené vakcíny proti několika nemocem, nebo jako součást vakcíny proti psincovému kašli Pneumodog.

 

BORELIÓZA (B)

Infekční onemocnění přenášené nakaženými klíšťaty. Klinické projevy u psů mohou být velmi rozmanité. Často jsou postiženy klouby, nervový aparát, mízní uzliny aj. Lymská borelióza je onemocnění, které se v našich podmínkách běžně vyskytuje. Zdrojem nákazy pro psy jsou infikovaná klíšťata. Nemocný pes naštěstí nemůže nakazit jiná zvířata ani člověka. K nákaze člověka však může dojít, když majitel holou rukou vytahuje psovi klíště. V oblastech výskytu boreliózy je nejúčinnější metodou boje s nákazou očkování psů. Nejideálnějším obdobím, kdy zařadit očkování boreliózy do vakcinačního schématu, je zima a předjaří, což je doba před začátkem sezóny výskytu klíšťat. V prvním roce se provádí dvakrát v rozmezí tří týdnů. Následné vakcinace se provádí jedenkrát ročně.

 

VZTEKLINA (R)

Velice závažné onemocnění z hlediska možného přenosu na člověka. Virus je přenášen nakaženými savci (lišky, lesní zvěř, psi, kočky,...). K nakažení může dojít nejčastěji. Mezi projevy nemoci patří: ztráta plachosti, agresivita, ztráta koordinace, neschopnost polykat, strach z vody. Při rozvinutí klinických příznaků je onemocnění neléčitelné. Zákon vyžaduje očkování psů proti vzteklině. Štěňata musí být u nás poprvé očkována nejpozději do stáří 6 měsíců s pravidelným přeočkováním po 12 měsících nebo v závislosti na použité vakcíně až po 3letech.

 

BORDETELLA (Bb)

Je to jeden z bakteriálních původců psincového kašle - infekčního onemocnění horních cest dýchacích, projevující se úporným suchým dráždivým kašlem. Pokud váš pes často přichází do psího kolektivu, neměli byste na toto očkování zapomenout.

 

TETANUS (T)

Tetanus je typická infekce po poranění. Poranění to mohu být různá, hluboké kousné rány, tržné nebo bodné rány vzniklé při pobytu v přírodě. Po proniknutí do rány se ze spor vyvinou bakterie, které vylučují toxiny, které způsobují hlavní příznaky onemocnění.Ohroženou skupinou psů jsou štěňata v období výměny mléčného chrupu. U mladých psů jsou totiž velmi vhodnou vstupní branou infekce prázdná zubní lůžka mléčných zubů, která zasahují hluboko do kosti a tudy je nejsnadnější cesta pro spory tetanu do organismu. Jedním z prvních příznaků tetanu je zvýšené napětí hlavových svalů, napjatost kůže i podkoží, což má za následek nepřirozené postavení uší, zvrásnění kůže na čele a temeni hlavy a protažení koutků tlamy dozadu, což je typický projev tzv. „sardonický úsměv“ - je to typický příznak tetanu u psů.