Kastrace
PŘERUŠENÍ BŘEZOSTI U FEN A KOČEK
Problematika přerušení březosti u domácích zvířat je poměrně v praxi častá. Snad každý majitel fenky, resp. kočky se za život setká s tímto typem „lapálie“ a řeší co dál.V současné době máme již několik možností, jak s nechtěným nebo rizikovým nakrytím naložit. Oproti dobám minulým se spektrum možností dosti rozšířilo a moderní preparáty poskytují velmi vysokou úspěšnost a minimální nežádoucí projevy. Navíc je možné je použít i u koček, kde dříve možnosti prakticky nebyly. Než začneme uvažovat co dál s březí kočkou či fenkou, je nutné březost správně určit.Tvrzení majitele že “možná, asi , se někam zaběhla když zrovna hárala“ nestačí. Kromě klinického zhodnocení stavu (přibrání na váze, zklidnění zvířete, větší objem břicha, načervenalé struky atp.), který je ale často nespecifický zvláště u fen při tzv. falešné březosti, je nejlepší technikou sonografie dělohy. Březost lze zachytit už kolem 25. dne po nakrytí.
Kastrace
Chirurgické řešení tohoto problému je nejstarší a stále platné. Je to jediná (pokud je provedeno erudovaně a správně) 100% úspěšná technika. Kromě období kolem porodu ji lze provést prakticky vždy, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu a názoru majitele. Dochází také k nevratnému ovlivnění dalších pohlavních funkcí, což je ale často žádoucí. Lze ji provést jak u koček, tak fen. Pokud je operace provedena dostatečně rychle, cca do 10. dne březosti stačí provést pouze odnětí vaječníků, jinak se většinou provádí kompletní vyjmutí i s dělohou.
Podávání estrogenů
Ideální a dříve hojně využívaná technika je, že se aplikují hormony v poměrně vyšších dávkách 5. a 7. a 9. den po nakrytí. Je pravdou, že je to prakticky podání naslepo, fenka nemusí být vůbec březí nebo nakrytí neproběhlo jak mělo, resp. vůbec. Účinnost je ovšem poměrně vysoká. Nelze použít u koček!
Kombinace luteolytika a bromokryptinu
Moderní typ přerušení březosti. Po stanovení březosti sonograficky po 25. dni od nakrytí, tedy řešíme skutečně březí jedince(!) se aplikuje serie injekcí jednou denně (které ničí tzv. žluté tělísko) a fenka bere cca týden tabletky. Úspěšnost terapie je cca 65-70%.Vedlejší projevy jsou krátkodobé. Zahrnují slinění, zvracení a nechutenství, nejsou nijak silné. Fenka může dále většinou bez problémů zabřeznout...Není určeno pro kočky!
Další možností je aplikace blokátoru steroidů, obvykle mezi 30. - 35. dnem březosti a po týdnu je jeho účinek kontrolován sonograficky. U nás není registrován pro použití u koček.
KASTRACE KOCOURŮ A PSŮ
Zásah u kocourů a psů je podstatně jednodušší. Jde o chirurgický zákrok, při kterém se odstraní varlata, nadvarlata a část chámovodu. Tento zákrok by se měl provádět až v pohlavní dospělosti, ve věku 8 -14 měsíců. Brzká kastrace by mohla vést v důsledku nedokonalého vyvinutí močové trubice ke tvorbě močových kamenů. Dochází velice rychle k rekonvalescenci a jen při komplikacích je nutná další návštěva.