Nemoci činčil

Činčily pocházejí z Jižní Ameriky. Zdravotně mají tato zvířátka v zajetí často problémy s přerůstáním řezáků i stoliček (viz článek o zoubcích morčat). Činčily jsou relativně dost náchylné na bolestivost, proto i jemné léze vadí a mohou způsobit bolestivé ulcerace sliznice tlamky. Z příznaků si nejčastěji všimnete nadměrného slinění, vybírání měkkých částí nabízené potravy a odmítání sena. Později činčila odmítá potravu úplně. Je dobré si uvědomit, že i jednodenní hladovka znamená pro tak malé zvíře obrovské energetické ztráty. Při přerůstání kořenů zubů se může objevit i výtok z očí ucpáním nasolacrimálního duktu.

 

Z onemocnění trávicího traktu je kupodivu častější zácpa než průjmové onemocnění. Zvířátko má málo pohybu, příliš energetickou stravu, málo vlákniny. První příznaky často přehlédnete, činčila může být jen méně aktivní, vyhledávat místa v koutě apod. později se jedná o bolestivé tlačení při stolici, někdy s příměsí krve, neochota k příjmu potravy, apatie, únava. 

 

Průjmy bývají nejčastěji způsobeny dietní chybou (zapařený salát, mokré seno obsahující plíseň, nově nabídnutá čerstvá tráva činčile zvyklé na suché seno…). Pokud se po úpravě krmiva stav nezlepší, je nutné navštívit veterinárního lékaře.