Cestování se zvířaty

Cestování se zvířaty mimo území České republiky

 

Když nadchází doba dovolených a nás v ordinaci zaplavují dotazy na téma - cestování se svým domácím mazlíčkem. Legislativa upravuje cestování se psem, kočkou, fretkou. Cestování např. s králíkem, potkanem nebo morčetem (pokud je mi známo) v zákonech omezené není. Cestování s  druhy spadajícími pod mezinárodní úmluvu CITES zmiňovat nebudeme, stejně jako obchodní přesuny. V následujícím článku najdete nejčastější odpovědi na Vaše dotazy.

 

Cestuji se zvířetem po Evropské unii

 

Pro úplnost, státy EU tvoří 27 zemí, a to konkrétně: Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie.

Základem pro hladký a bezproblémový výjezd je:

 • zvíře je nezaměnitelně OZNAČENO

V praxi se jedná o označení mikročipem nebo tetováním. Mikročip aplikuje veterinární lékař, jedná se o podkožní vpich o krapítek bolestivější než běžná vakcinace.  Malou jehlou se pod kůži aplikuje čip, který připomíná pohmatem tenký váleček. Tento mikročip je vyroben z inertního materiálu, s hladkým povrchem a biokompatibilní, takže nehrozí, aby tělo čip „odmítlo“ nebo si na něj vytvořilo alergii. Tetování provádí také veterinární lékař, a to u štěňat z chovných stanic. POZOR! Platné označení tetováním pro výjezdy do zahraničí platilo pouze do 2. července 2011!!! Po tomto datu bude možné vycestovat pouze se zvířetem označeným mikročipem.

 • zvíře má vystavený PAS

Mezinárodní pas (modrá knížka) vystavuje schválený veterinární lékař, který ho také registruje v Registru pasů. Od chvíle vystavení slouží nejen k vycestování do zahraničí, ale i jako očkovací průkaz. POZOR! Pokud Vaše zvíře vlastní MEZINÁRODNÍ OČKOVACÍ průkaz, není to náhrada pasu!!!

 • zvíře má platné OČKOVÁNÍ PROTI VZTEKLINĚ

a toto očkování je zapsáno v pasu s platností a razítkem ošetřujícího veterinárního lékaře. Očkování se provádí od 3 měsíců věku zvířete.

Další podmínky si kladou jen vybrané státy EU – a to Velká Británie, Irsko, Švédsko, Malta:

 • pes či kočka má dále provedeno SÉROLOGICKÉ VYŠETŘENÍ na vzteklinu; zjištěná hladina protilátek je vyšší než 0,5 m.j./ml.

Toto vyšetření lze provést NEJDŘÍVE 30 dní po prvním očkování proti vzteklině. Pes či kočka musí být před odběrem krve označeni tetováním nebo mikročipem. 

V praxi platí, že pokud Váš pes/kočka jednou vyšetření (s uspokojivým výsledkem) absolvovali a od té doby je necháte pravidelně přeočkovávat, pak stačí toto vyšetření provést jen 1x za život. 

VB, Irsko a Malta  požadují provedení vyšetření NEJPOZDĚJI 6 měsíců před vstupem do země, Švédsku požaduje vyšetření nejdříve 120 dní od očkování a nejpozději před uplynutím doby platnosti očkování proti vzteklině.

 • zvíře je ODČERVENO A CHRÁNĚNO PROTI KLÍŠŤATŮM, a toto je potvrzeno v pasu veterinárním lékařem.

Odčervení (neboli ošetření proti echinokokóze) je provedeno lékem obsahujícím praziquantel:

Velká Británie, Irsko, Malta: odčervení je provedeno 24-48h před vstupem do země

Švédsko: odčervení je provedeno ne více než 10 dní před vstupem do země

Finsko: odčervení je provedeno ne více než 30 dní před vstupem do země. V pasu musí být uvedena i dávka použitého přípravku.

Ochrana proti klíšťatům:

Velká Británie, Irsko, Malta: přípravek je aplikován 24-48h před vstupem do země

NELZE  použít obojek proti klíšťatům (Malta vyžaduje přípravek obsahující fipronyl)

 

Cestuji se zvířetem mimo Evropskou unii

 

a jedná se o: ANDORRU, CHORVATSKO, ISLAND, LICHTENŠTEJNSKO, MONAKO, NORSKO, SAN MARINO, ŠVÝCARSKO, VATIKÁN

Pak máte štěstí, k cestování platí totéž co např. pro Německo. Váš miláček potřebuje mezinárodní pas + platné očkování proti vzteklině + mikročip (do určené doby lze povolit i tetování).

 

Cestuji se zvířetem mimo Evropskou unii (třetí země)

 

jedná se o země z tzv. Seznamu vyjmenovaných třetích zemí. Do tohoto seznamu patří jednoduše země, které EU považuje za epidemiologicky (= nákazově) bezpečné. Sice jedete mimo EU, ale návrat naši úředníci berou, jako kdybyste EU neopustili.

 Patří sem: ostrov Ascension, Andorra, Spojené arabské emiráty, Antigua a Barbuda, Nizozemské Antily, Argentina, Austrálie, Aruba, Bosna a Hercegovina, Barbados, Bahrajn, Bělorusko, Bermudy, Kanada, Chile, Fidži, Falklandské ostrovy, Hongkong, Chorvatsko, Švýcarsko, Jamajka, Japonsko, Island, Svatý Kryštof a Nevis, Kajmanské ostrovy, Svatá Lucie, Lichtenštejnsko, Monako, Montserrat, Mauricius, Mexiko, Malajsie, Nová Kaledonie, Norsko, Nový Zéland, Francouzská Polynésie, Svatý Pierre a Miquelon, Ruská federace, Singapur, Svatá Helena, San Marino, Trinidad a Tobago, Tchaj-wan, Spojené státy americké, Vatikánský městský stát, Svatý Vincent a Grenadiny, Britské Panenské ostrovy, Vanuatu, Wallis a Futuna, Mayotte.

Proto, aby Vás vpustili do země, do které jedete, je dobré najít si na internetu informace konkrétně. Aby Vás z hranic pustili zpět do ČR, Váš miláček potřebuje: mezinárodní pas + platné očkování proti vzteklině + mikročip (do určené doby lze povolit i tetování). Je dobré mít před odjezdem v pasu razítko (prohlídku) od praktického veterináře a kulaté razítko veterinární správy. To spíš pro úředníky těch třetích zemí. 

Například USA vyžaduje, aby očkování na vzteklinu bylo provedeno dříve než 30 dní před vstupem na její území, a klinické vyšetření ne starší než 10 dní (že zvíře nevykazuje známky infekčního onemocnění). 

 

Cestuji se zvířetem mimo Evropskou unii, do státu, který není v  seznamu vyjmenovaných třetích zemí (Ukrajina, Rusko  atp.)

 

Proto, aby Vás s Vaším mazlíčkem vpustili do  země, je nutné si najít konkrétní podmínky té dané země, kam jedete. V naprosté většině případů potřebujete nejméně mezinárodní pas + platné očkování proti vzteklině + mikročip a NAVÍC od veterinárního lékaře klinické vyšetření nejpozději 3 dny před odjezdem, že zvíře nevykazuje známky infekčního onemocnění. Dále kulaté razítko z veterinární správy, že jsme země prostá vztekliny. 

Pro zpětný návrat do ČR Váš miláček potřebuje: mezinárodní pas + platné očkování proti vzteklině + mikročip (do určené doby lze povolit i tetování) + sérologické vyšetření na vzteklinu! Je důležité mít výsledek sérologie zapsaný v pasu PŘED tím než s miláčkem vycestujete!!

Tolik platná legislativa. Pro cesty do jižních zemí většinou doporučuji preventivně chránit Vašeho miláčka proti blechám, vnitřním parazitům a srdeční červivosti. Aplikuje se ve formě spot-onu nebo tablet pár dní před odjezdem.

 

 

Cestování se psy a kočkami do Velké Británie, Irska, Maltu a Švédska po 1.1.2012!!!!


Změna nařízení (ES) č. 998/2003 o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu

Dnem 31. prosince 2011 končí povinnost provádění sérologického vyšetření na prokázání titru protilátek proti vzteklině u psů a koček při cestování do Velké Británie, Irska, Švédska a na Maltu z ostatní členských států EU.Cestování se psy a kočkami do Velké Británie, Irska a na Maltu po 1. lednu 2012

Zvíře musí být

 • označeno mikročipem
 • doprovázeno pasem
 • platně očkováno proti vzteklině (očkování se stává platným 21 dnů po vakcinaci); při očkování musí být zvíře již označeno
 • ošetřeno proti echinokokóze (klíšťatům) – lhůty pro ošetření budou upřesněny nově připravovaným nařízením


Cestování se psy a kočkami do Švédska po 1. lednu 2012

Zvíře musí být

 • označeno mikročipem; označení tetováním bude uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. 7. 2011
 • doprovázeno pasem
 • platně očkováno proti vzteklině (očkování se stává platným 21 dnů po vakcinaci); při očkování musí být zvíře již označeno

Ošetření proti echinokokóze nebude při cestování do Švédska vyžadováno.Odkazy na internetové stránky

Velká Británie
https://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/pet-owners/#from1jan
https://www.defra.gov.uk/publications/files/pb13582-bringing-pets-to-uk110706.pdf

Irsko

https://www.agriculture.gov.ie/pets/changestoentryrequirementsfrom1january2012exceptfromtheuk/

Švédsko
https://www.sjv.se/swedishboardofagriculture/engelskasidor/animals/import/dogsandcats/futurenewrulesfordogandcatimport.4.14121bbd12def92a91780004572.html

CESTOVÁNÍ SE PSY A KOČKAMI (online), (citováno 2013-03-10) Dostupné z: https://www.vetkom.cz/content/showArticle/id/49/articleId/cestovani-se-psy-a-kockami-do-velke-britanie-irska-maltu-a-svedska-po-1-1-2012-2650

 

 

 

 

Prozdravi.cz